گیاهان پر استرس اسپرین تولید می کنند

به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز به نقل از بی بی سی، محققان مرکز ملی تحقیقات جوی کلورادو اعلام کردند که این مواد شیمیایی همچون گازهایی برای تقویت سیستم دفاعی بیوشیمیایی گیاه تولید می شوند.
دانشمندان اعلام کردند که در صورت مشاهده این گازها، کشاورزان متوجه می شوند که ممکن است به زودی محصولات خود را از دست بدهند.
به گفته این دانشمندان اگر این مواد شیمیایی تولید شده توسط گیاهان با گازهای صنعتی ترکیب شود، سهم عظیمی در افزایش میزان آلودگی هوا ایفا خواهند کرد.
توماس کارل، مسوول این تحقیقات اعلام کرد که این مواد شیمیایی که مانند آسپرین عمل می کنند منجر به ساخت پروتئینی می شود که سیستم دفاعی بیوشیمیایی گیاهان را تقویت می کند و میزان آسیب پذیری گیاه را از بین می برند.
دانشمندان آمریکایی توانستند میزانی از این مواد شیمیایی را در فضایی که درختان و گیاهان نسبت به خشکسالی، آب و هوای نابهنگام و یا استرس واکنش نشان می دهند، پیدا کنند.
محققان در مجله Biogeosciences، اظهار کردند که این مواد شیمیایی را به طور تصادفی زمانی که در حال نظارت بر انتشار ترکیبات ساختمانی فرار در بیشه گردو در کالیفرنیا بودند، کشف کردند.
کارل اعلام کرد که این مواد شیمیایی موسوم به متیل سالیسیلات است که می تواند به عنوان سیگنال هشدار دهنده عمل کند و به کشاورزان این فرصت را می دهد تا علیه حشرات و آفات عکس العمل نشان دهند.
این محققان همچنین اذعان داشتند که این ماده شیمیایی به گیاهان کمک می کند که خطر را به یکدیگر اعلام کنند.
این یافته ها، برهان ملموسی بر رابطه گیاه به گیاه است که در سطح اکوسیستم رخ می دهد و نشان می دهد که گیاهان توانایی برقراری ارتباط از طریق جو را دارا هستند.
/ 0 نظر / 12 بازدید