تهیه نانو سامانه دارو رسانی حاوی ایبو پروفن

 

 

 شهریور ۱۳۸۷

  دانشجوی کارشناسی ارشد بیومتریال دانشگاه صنعتی امیرکبیر در قالب پروژه خود موفق به سنتز یک هیدرکسید دوگانه لایه‌ای خاص شده است که در ساخت سامانه‌های‌ کنترل شده رهایش دارو کاربرد دارد. به گزارش روز یکشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، مهندس سارا شفیعی در این رابطه اظهار داشت: هیدروکسیدهای دوگانه لایه‌ای، کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارند. یکی از پراهمیت‌ترین کاربردهای زیستی آنها در سامانه‌های رهایش کنترل‌شده دارو است که در این پروژه ما موفق به سنتز هیبرید Ibuprofen-LDH شده‌ایم و رفتار رهایش آنرا با استفاده از روش‌های هم‌رسوبی و تعویض آنیونی مورد بررسی قرار داده‌ایم.
وی در خصوص جزئیات این پژوهش و دستاوردهای آن گفت: سامانه‌های فعلی انتقال دارو، پلیمری هستند و مقادیر بالایی از دارو را به بدن منتقل می‌کنند که این امر موجب بروز عوارض جانبی بسیاری می شود.
به گفته این پژوهشگر، سامانه جدیدی که در این تحقیق معرفی شده، از لایه‌های نانومتری رس تشکیل شده و می‌تواند دارو را با مقادیر پایین و اثربخشی بالا به بدن منتقل نماید که با این سامانه می‌توان دارو را در مقیاس مولکولی میان لایه‌های نانومتری رس قرار داده و آن را در بدن بیمار رها کرد.
شفیعی ادامه داد: این عملکرد با افزایش حلالیت دارو در معده، مشکل کمی حلالیت سامانه‌‌های فعلی را رفع کرده و اثرات جانبی دارو را از میان می‌برد. در این پژوهش ایبوپروفن به عنوان داروی نمونه استفاده شده است، در حالی که می‌توان از آن در درمان سرطان نیز استفاده کرد.
دانشجوی کارشناسی ارشد بیومتریال دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: لایه‌های نانومتری این سامانه، پتانسیل بالایی برای حمل داروهای تاکسول و ام تی ایکس (داروهای ضدسرطان با حلالیت بسیار پایین) دارند و حلالیت این داروها را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهند.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید